AKUPUNKTUR TEDAVİSİ

Akupunktur ile Sigara Bırakma

İnsan sağlığı üzerinde pek çok zararı olan sigara önemli bir bağımlılıktır. Sigarayı bırakmak zorlayıcı da olsa imkansız değildir. Sigaranın içinde nikotine ilaveten 4000’e yakın yabancı madde vardır. Bağımlılık yapan nikotindir. Nikotin, serotonin ve endorfin salınımını arttırarak fiziksel ve psikolojik bağımlılık yapar. Bağımlılarda sigara içmediğinde günlük işlerini yerine getiremiyeceği endişesi vardır.

Sigaranın uyanmayı, odaklanmayı, sakinleşmeyi sağladığına inanılır. Kişi üzgün yada mutlu olduğunda bu duygularını sigarayla paylaşır. Ancak tüm bunlar kişinin kendi zihninde yarattığı düşüncelerdir.

Sigarayı bırakmak, farklı yöntemlerle mümkündür. Bu süreç kişinin zorlanmasına sebep olsa da bu durum destek tedavilerle kolayca atlatılabilir. Herşeyden önce kişinin sigarayı bırakmaya kesin kararlı olması gerekir.

İstek ve İrade Sigara Bırakmanın Olmazsa Olmazıdır.

Geleneksel bir tedavi yöntemi olan akupunktur, bu sahada başarıyla kullanılmaktadır. Uzman kişiler tarafından yapıldığında herhangi bir yan etki olmadan başarılı sonuçlar alınmaktadır. Sigaranın bırakıldığı ilk hafta serotonin salgılanması azalır, bu da yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Bunlar; başağrısı, sinirlilik, dikkat eksikliği, odaklanamama, yorgunluk, iştah artışı gibi belirtilerdir. Akupunktur tam da burada devreye girmektedir. Tedavi sayesinde kişi yoksunluk belirtilerini yaşamamakta yada daha az hissetmektedir.

Akupunktur tedavisine başlamadan 24 saat önce sigaranın kesilmesi gerekmektedir. Kişi geldiğinde ilgili akupunktur noktaları tesbit edilip, tek kullanımlık minik iğneler batırılır, 20-30 dk. beklendikten sonra çıkartılır.

Sigara bırakmada ilk 3 gün önemlidir. Yoksunluk belirtileri kişiyi zorlarsa 2. bir seans daha yapılır.

Sigarayı bırakmak için:

1-Bırakma gününüzü belirleyin.
2-Çevrenizde size sigarayı hatırlatacak eşyaları uzaklaştırın.Sigara,çakmak,kül tablası vb.
2-Sık sık dişlerinizi fırçalayın,duş alın.
3-Beslenmenize dikkat edin,bol su için.
4-Sigara içmenizi tetikleyecek ortamlardan ve rutinlerden uzak durun
5-Sakız çiğneyerek veya bitki çayı içerek sigara içme isteğinizi giderin.
6-Temiz hava alın,hareket edin.
7-Canınız sigara isterse 10 kez derin nefes alın ve su için.