AKUPUNKTUR TEDAVİSİ

Akupunktur Nedir?

Akupunktur,cilt üzerindeki belirli noktalara çok ince iğnelerin batırılmasıyla bu noktaların uyarılması esasına dayanan geçmişi 5000 yıl öncesine dayanan geleneksel bir tedavi yöntemidir. Vücudun enerji akışını dengeleyerek organizmanın kendini iyileştirmesine yardımcı olur. Başta obezite olmak üzere pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Bunlar migren, fibromyalji, romatizmal hastalıklar,alerjiler, psikosomatik hastalıklar, sigara bırakma, sindirim sistemi rahatsızlıkları gibi. Geniş endikasyon alanının bulunması ve etkinliği nedeniyle alternatif tedavi yöntemlerine yönelen hastaların gözdesi olmuştur. Temel düşünce vücut hayat enerjisi yani ‘çi’ akışında bir bozukluk veya blokaj olduğunda birtakım sağlık problemlerin ortaya çıkmasıdır. Vücudumuzda bulunan belirli akupunktur noktalarına saç kılından ince iğneler batırarak enerji akışının sağlanması, vücut enerji dengesinin sağlanması, iyileşmenin hızlandırılması ve rahatlamanın sağlanması amaçlanır.

Vücutta meridyen denilen her biri farklı organlarla ilişkili enerji kanalları vardır. Bu kanalların üzerinde yüzlerce akupunktur noktaları vardır. Etki mekanizmaları konusunda birçok görüş vardır. Akupunktur noktaların uyarılmasıyla doğal bir ağrı kesici olan endorfin salınımı sağlanmaktadır ayrıca inflamasyonu azaltan, beyini sakinleştiren, kan akımını ve kan basıncını düzenleyen otonom sinir sisteminin aktive olduğu düşünülmektedir.

Akupunktur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akupunktur değişik boylarda kıldan ince çelik tek kullanımlık iğnelerin vücut veya kulağa sokulmasıyla yapılır. İğne ile uyarı sağlanarak etkilenen doku veya organlarda iyileşme sağlanır. Uzakdoğu inanışına göre insan vücudunda yüzlerce nokta vardır ve bunlar meridyen denilen yolaklarla bağlıdır. Bu yolaklarla ‘çi’ denilen enerji akışı sağlanmaktadır. Bu enerjinin vücutta dolaşamaması hastalıklara neden olmaktadır. Belli noktalara iğne uygulayarak enerji akışı tekrar sağlanmaktadır. İğneler ile sinir, kas ve bağ dokusu uyarılmaktadır. Yaklaşık yirmi dakika süreyle iğneler takılı kalmaktadır. Hastalıklara göre değişmekle birlikte genellikle on seans uygulama yapılmaktadır.

Akupunktur Faydaları

Akupunkturun birçok faydaları bulunmaktadır. Faydalarından bazılarından bahsetmek gerekirse; baş ağrıların giderilmesi, immun sistemin güçlendirilmesi ve buna bağlı daha az enfeksiyona yakalanma veya yakalandığında daha hafif seyretmesi, kaygı ve stresin azaltılması, boyun, sırt, bel, omuz ağrılarının, el ve ayak eklem ağrılarının azaltılması, kırgınlık ve yorgunluğun azaltılması, mide- bağırsak problemlerinin çözülmesi, alerjik problemlerin giderilmesi, sigara isteğinin azaltılması gibi birçok alanda faydaları bulunmaktadır. Güvenli olması, yan etkilerinin az olması, diğer tedavilerle beraber kullanılabilmesi ve ilaç kullanamayan hastalarda büyük faydaları görülmüştür.

Akupunktur Tedavisi Hangi Hastalıklara İyi Gelmektedir?

Akupunktur birçok hastalıkların ve belirtilerin ortadan kaldırılmasında fayda sağlamaktadır. Dünya Sağlık Teşkilatının en son yayınladığı bildiride akupunkturun fayda sağladığı durumları şöyle sıralayabiliriz:

Anksiyete
Depresyon
Stres
Uykusuzluk
Sinüzit
Rinit
Diş ağrısı
Kabızlık
İshal
Baş ağrısı
Migren
Meniere hastalığı
Multipl skleroz(MS) bağlı belirtilerin azaltılması
Sırt-bel ağrısı
Diz ağrısı
Radyoterapi-kemoterapi sonrası bulantı kusma
Alerjiler
İnfertilite
gibi birçok hastalıkta kullanılmaktadır.

Kulak Akupunkturu’nun Faydaları Nelerdir?

Akupunkturun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz; eğitim görmüş doktor tarafından yapıldığında güvenlidir, yan etkileri çok azdır, diğer tedavilerle birleştirildiğinde etkinliği artmaktadır, bazı ağrı tiplerinde çok etkilidir, ağrı kesicileri kullanamayan hastalara uygundur.

Akupunktur tedavisine gelen hastanın ilk önce ayrıntılı sağlık özgeçmişi sorgulanır. Sağlık sorunları, uyku düzeni, stres durumu, yemek alışkanlıkları, duygu durumu araştırılır. Genel vücut muayenesi yapılır, dil ve nabıza bakılır. Belirtilere göre değişik sayılarda akupunktur iğnesi kullanılır. İğneler steril tek kullanımlıdır. İğneler genellikle 20 dakika takılı kalır. İğne takılırken hasta hafif bir elektriklenme veya karıncalanma hissedebilir. Akupunktur korkulanın aksine ağrısız bir yöntemdir. Daha güçlü bir etki için iğneler döndürülebilir veya elektro akupunktur denilen bir yöntemle cihaz iki dört akupunktur iğnesine takılarak zayıf elektriksel akım verilebilir. Akut durumlarda genellikle haftada iki olmak üzere on seans, kronik hastalıklarda ise aylarca tedavi gerekebilir. Depresyon, anksiyete, zayıflamada, sigara bırakma gibi durumlarda kulak akupunkturu uygulanabilir.

Akupunkturun Yan Etkileri

Akupunkturun yan etkileri ilaç kullanımına bağlı gelişecek yan etkilerine göre daha az ve zararsızdır. En sık görülen yan etkileri iğne uygulama alanında ağrı ve kanamadır. Ağrı uygulamadan hemen sonra kaybolmaktadır. Uygulama alanında kızarıklık ve morarma görülebilir. Sertifikalı hekim tarafından uygun anatomik bölgelere yapıldığı sürece akupunktur güvenle uygulanabilecek bir yöntemdir.