TİROİD HASTALIKLARI TEDAVİSİ

Tiroid bezi, boynumuzun ön bölümünde yer alan adem elması olarak bilinen çıkıntının altında yer alan önemli bir endokrin organımızdır. Tiroid bezinin hastalıklarından en sık görülenleri; hipotiroid (bezin yetersiz çalışması), hipertiroid (bezin aşırı çalışması), tiroid nodülleri (tiroid bezinin içinde lokalize normalden fazla büyüne yapan urlar), Guatr diye bilinen tiroid bezinin yaygın büyümesi hastalığıdır.

Hipotiroid

Tiroid bezimiz vücudumuzun metabolizma hızını belirleyen hormonlar salgılar. Bu hormonlar bir sebepten (Doğuştan hipotiroidi, tiroid cerrahisi sonrası ve hashimato) yetersiz olabilir.

Halsizlik
Kabızlık
Ciltte kuruluk
Soğuğa karşı hassasiyet
Kiloda artış
Yüzde, ellerde ve ayaklarda şişme
Ses kısıklığı
Kaslarda güçsüzlük
gibi şikayetler en belirgin belirtileridir. Rahatsızlığın sebebine göre tedavi yapılır.

Hashimato

Tiroid bezinin otoimmun hastalığıdır. Son zamanlarda çok yaygın görülmektedir. Bağışıklık sistemimizin tiroid bezine saldırmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Tiroid hormonu üreten hücrelerin harakiyeti sonrası yeterince hormon salgılanamadığından hipotiroid tablosu ortaya çıkar.

Hipertiroidi

Tiroid bezinin fazla çalışmasıdır. Bu hastalarda kilo kaybı, sinirlilik, ellerde titreme, huzursuzluk, yerinde duramama, çarpıntı, uykusuzluk gibi belirtiler olur.

Guatr Tiroid Bezi Büyümesi

Halk arasında guatr olarak bilinen bu rahatsızlık usg ve kan tetkikleriyle takip edilmesi gereken bir süreçtir. Bezin büyümesi yutkunma güçlüğü, nefes alma zorluğu ve baş ağrısı gibi durumlara sebep olmaktadır.